0
ZachowanieZdrowie

Kuweta odkryta czy nie?

Kuweta odkryta czy zakryta, temat poruszyliśmy w wątku
http://kocie-porady.pl/kocie-zachowanie/kot-zalatwia-sie-kuweta/, ale w związku z jego rozległością — wydzieliłem go tutaj.

Często sugeruje się kocią krytą kuwetę, bo:
-kot wysypuje żwirek,
-kot sika wysoko i załatwia się czasem poza kuwetą,
-zapach jest nieodpowiedni.

Ad.1, Tak, kot zakopując swoje potrzeby, rozsypuje żwirek i jest to coś naturalnego, należy akceptować naturę kota, jeśli mieszkamy razem.
Ad.2, Jeśli kot znaczy teren — kastracja, a jeśli wykastrowany — i dalej załatwia się poza kuwetą, należy sprawdzić (czy kuweta jest prawidłowa i czy kot jest zdrowy!).
Ad.3, Koty załatwiają się, jedzą i trwają jak my, ludzkie odchody także nie pachną cudownie, koty załatwiają się i zasypują (najczęściej), by zamaskować swój zapach, biorąc do domu kota, decydujemy się na to z całym dobrodziejstwem inwentarza, także z jego wypróżnianiem się. Nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu kuwety.

Szczerze polecam używanie w standardzie kuwet odkrytych dlatego, że:
-dają możliwość kotu wyjścia, wyskoczenia, ucieczki z kuwety,
-dają podgląd kotu na otoczenie,
-ograniczają możliwość ruchu w środku, przy dużych kotach może powodować formę frustracji i może przekładać się na problemy behawioralne z załatwianiem poza kuwetą,
-nie kumulują w środku (tak jak zakryte) zapachów, których nadmiar może wpłynąć na postrzeganie kuwety przez kota.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi.

Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.

  • Marcelka lepiej sie czuje w zamknietej kuwecie. Gdy ja odkrywamy z nadzieja na zlapanie jej sikow ;P czuje sie jak zaszczuty pies i lepiej sie nie ruszac, bo zakonczy sikanie, a w zamknietej czuje sie swobodnie i siedzi w niej ile wlezie :)
    a Maniowi jest wszystko jedno, czy odkryta, czy zakryta, czy stoi na srodku, czy w stalym miejscu, czy ktos podnosi mu ogon w trakcie sikania, nic go nie obchodzi :D

    a co do pogodzenia sie, ze koty zasypuja swoje produkty i rozsypuja przy tym, to sorry, ale dostaja milosc, zarcie, tulenie, zabawy i niech sie ciesza, ze maja w ogole kuwete i niech sobie o otwartej pomarza, mieszkanie jest dla wszystkich, a nie tylko dla kota :D

  • KOG

    Bardzo dobry artykuł, mamy właśnie problem z sikaniem przez kotkę poza kuwetę (mamy zakrytą). Kocur załatwia się normalnie ale kocica co raz leje poza mimo, że kuweta jest regularnie wymieniana … spróbujemy odkryć i zobaczymy jak kocica zareaguje bo być może jest to problem zakrytej kuwety :D

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]