0
Zachowanie

Kot znaczy teren i/lub posikuje

By Kwiecień 21, 2014 No Comments

Najważniejsze jest wykastrowanie kota, kot w wieku 6 miesięcy spokojnie może być już kastrowany, zaleca się kastracja przed pierwszym znaczeniem/przed pierwszą rujką, bo może to się wiązać z późniejszymi problemami behawioralnymi (taka kastracja, wbrew opiniom czasami powtarzam w sieci – nie szkodzi zwierzęciu, kot nie ma potrzeby posiadania małych oraz „pierwszego razu”). Wracając do meritum tematu, znaczenie terenu, jeśli kot znaczy mimo sterylizacji, możliwe że została za późno zrobiona i po prostu mu tak zostanie (pozostaje zapobiegać niszczeniu domu, kupić kuwetę zasłoniętą), znaczą koty i kocury, kotki rzadziej i ich mocz nie jest tak intensywny, kocury za to „strzelają” często i jest to mocz bardzo intensywny, najczęściej w graniczne punkty pionowe, jak drzwi, rogi, meble itd.

Co warto podkreślić – to że kot sika na mieszkanie, gdziekolwiek poza kuwetą, nie jest to normalne i trzeba szukać problemu aż go znajdziemy – lekceważenie sprawy, może tylko utrwalić takie zachowania na lata a nawet kosztować zdrowie lub życie naszego kociego przyjaciela.

Jeśli kot załatwia swoje potrzeby w domu – warto sprawdzić stan jego nerek oraz pęcherza, nie zawsze pozostawianie moczu wiąże się ze znaczeniem, a czasem z objawem choroby. Załatwianie się kota poza kuwetą może być także związane z pozoru prostymi sprawami jak: pełna kuweta, zbyt dużo żwirku, zbyt mało żwirku, zbyt intensywny zapach chemiczny środka z którego korzystamy (osobiście zalecam mycie wrzątkiem), zmiana żwirku o konsystencji która kotu nie pasuje. Dlatego bardzo jest ważny punkt o pierwszym odwiedzeniu lekarza weterynarii.  Jakie rzeczy należałoby przebadać?

  • badanie krwi i moczu
  • sprawdzenie nerek i pęcherza
  • posiew moczu i krwi
  • usg (jeśli w powyższych nic nie wyszło)

Jeśli weterynarz nie chce wykonać badań – należy zmienić weterynarza, bez sprawdzenia badaniami nie można wykluczyć kwestii choroby, a mimo to wielu lekarzy zrzuca winę na problemy behawioralne.

Jednym z elementów mogących wywołać sikanie kota w domu może być stres, związany np. z nowym kotem, nowym domownikiem, chorobą. Zanim jednak podamy jakiekolwiek leki na uspokojenie, wyciszenie wykonujemy najpierw badania (proszę to wziąć na serio, niektóre leki mogą maskować objawy).

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi.

Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]