Kot drapie, niszczy meble

Drapanie jest naturalnym kocim zachowaniem, nie oduczysz kota drapać. Próba usuwania kotom pazurów, jest kategorycznie głupią rzeczą i niedopuszczalną. Kot potrzebuje tzw. drapaków najlepiej w trzech pozycjach, pionowy, poziomy i skośny. Kot drapiąc usuwa martwe części pazurów a także zostawia swój zapach na mieszkaniu. Kot powinien mieć w każdym pomieszczeniu choćby niewielki palik do drapania, rozsądny jest nawet kawałek drzewa, pieniek.

http://swiatkotow.pl

http://swiatkotow.pl

Jeśli kot nie chce drapać drapaka naturalnie, choć nie zdarza się to często można kota zachęcić odpowiednim zachowaniem dla przykładu: gdy kot się przebudza po drzemce, wyciąga się robiąc grzbiet lub rozciąga łapy, w tym momencie warto kota chwycić i dostawić do drapaka, powinien odruchowo złapać za palik, lub wyciągnąć się na płaskim drapaku pazurami wczepiając, można też regularnie (!) dostawiać kota do drapaka,wysuwając jego pazury i delikatnie nimi pocierać o sizal lub korę, także można swoimi paznokciami pokazać zwierzęciu jak się drapie, koty to naprawdę inteligentne i spostrzegawcze stworzenia, można oczywiście też spryskać drapak kocimiętką jeśli kot jest na nią wrażliwy. Jednym z elementów przy poprawie zachowania z drapaniem mebli jest regularne obcinanie kotom pazurów, oraz reagowanie – odwracanie uwagi zwierzaka od niepożądanego zachowania np. zabawką.


Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi. Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.


Mieszko Eichelberger | 2014 - 2016 | 511 190 806 | [email protected]

%d bloggers like this: