0
Newsy

Zagrożenie suchym jedzeniem – czemu nie podawać?

By Sierpień 15, 2015 3 komentarze
Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi.

Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.

  • Ewa

    W dłuższej perspektywie lepiej podawać suche niż niezbilansowane mokre. Doceniam, że wrzucasz informację o mięsie, ale karmienie BARF wg szkoły amerykańskiej nie zamyka się jedynie w tym, co opublikowałeś na stronie. W zasadzie nie da się podawać kotu zbilansowanego posiłku podając samo mięso, zwłaszcza że w Polsce trudno o duże zróżnicowanie diety w tym zakresie. Konieczne są podroby, tłuszcz, nie mówiąc już o tym, że w sklepowym mięsie składników odżywczych nie ma tylu, co w naturalnie żyjących gryzoniach czy owadach. Samo mięso prawie nie zawiera wapnia, a nie wszystkie koty mają ochotę jeść kości, nie mówiąc już o tym, że utrafienie właściwych proporcji wapnia i fosforu bez specjalistycznej wiedzy i barfnego kalkulatora nie jest kompletnie możliwe. No i krew. Surowe mięso jest jej w zasadzie pozbawione, a to prosta droga, by kota wpędzić w anemię. Wystarczy przejrzeć tabele odżywcze poszczególnych mięs i dotrzeć do składników odżywczych w myszy. Nie na darmo, aby sporządzić idealną barfną mieszankę trzeba wspomagać się suszoną krwią, drożdżami, tauryną, wapniem czy nawet niejodowaną solą, bilansując składniki do osiągnięcia proporcji zawartych właśnie w myszy. Zapraszam na forum Barfny Świat w celu pogłębienia wiedzy. Obawiam się bowiem, że same przeklejki z Feline Nutrition doprowadzą jedynie do tego, że koty w tym kraju zaczną być na potęgę karmione samym surowym kurczakiem – chyba najgorszym mięsem, jakie można wybrać do niebilansowanej diety i to nie ze względu na hormony, ale brak tłuszczu.

  • Mieszko, szkoda, że artykuł tylko po angielsku. jako domowi tymczasowemu jest mi niezwykle trudno przekonać właścicieli kotów jak powinnno się je zdrowo żywić, szczególnie problematyczne jest dla nich zrozumienie dlaczego nie powinno się karmić suchym, mieszać suchego z mokrym itd. Wiem, że na Barfnym Świecie (kocham to forum) jest wiele informacji na temat, jednak ludzie jeżą się słysząc „barf” i nie każdy chce tam w ogóle wchodzić. Ciężka to walka. Przydałby się w sieci porządny, napisany po polsku i odwołujący się do kilku poważnych źródeł artykuł na temat skutków i zagrożeń żywienia suchą karmą. Jeśli jest gdzieś taki,a ja go nie znalazłam, wklej proszę linka albo wyślij mi na niego namiary. Bardzo ciężko jest mi zmieniać ludzkie myślenie na temat żywienia zwierząt ale walczę twardo i staram się przekonywać jak mogę, jednak wiadomo, weci, szeroko rozumiane internety, sąsiadki i inni życzliwi przeczą mi, telewizja mi przeczy, wiedza ogólna społeczeństwa mi przeczy. Wydałam dwa tygodnie temu trzy kocięta, nie biorąc czynnego udziału w adopcji, teraz dowiaduję się, że przygotowane przeze mnie do jedzenia BARFa (i zaznajomione również z komercyjnym żarciem bezzbożowym) są karmione Whiskasem (dwa z nich) oraz suchą Puriną i RC. Ręce opadają. A na moje tłumaczenia i próby edukacji nie wszyscy reagują entuzjazmem, stąd też przydałoby się stado artykułów dostępnych online, by ich nimi zarzucić. Pozdrawiam :)

  • ola grabeus

    warto posluchac tego co mowi na temat zywienia kotow pani dorota suminska, polecam tym zwlaszcza ktorzy wierza i twierdza ze karma sucha jest wartosciowym pokarmem dla kotow. nawet najlepsza karma sucha nie przypomina w niczym tego czym kot zywilby sie na wolnosci-drobnymi gryzoniami, owadami, itp karma sucha zostala stworzona przede wszystkim dla naszej wygody i zeby wielkie koncerny karm zwierzecych mialy niezly dochod. karmienie surowizna to nie jest moda, to jest jedzenie najbardziej odpowiednie dla drapieznikow jakimi sa koty, wystarczy przeczytac pare ksiazek o wymaganiach zywnosciowych kotow. mozna latwo zbilansowac taka diete podajac przede wszystkim mieso, podroby, troche kosci lub sproszkowanie skorupki jajek, troche, bialego i zoltego sera, sardynki, gotowana rybe. dodatkowo mozna podawac karme mokra jako uzupelnienie. dziekuje za strone, polecam feline nutrition.com ale barfny swiat wystarczy dla znajacych tylko polski jezyk.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]